Američko istraživanje vladine agencije za rad je pokazalo da prosečan Amerikanac između 18. i 46. godine menja 11 poslova. U Evropi je taj broj malo niži, ali trend nije drugačiji.
Kako možemo da se pripremimo za budućnost?
1. Važno je podesiti naše znanje i kompetencije sa potrebama tržišta i poslodavaca budućnosti
Ovogodišnji Izveštaj o budućnosti zanimanja Svetskog ekonomskog foruma navodi da će se u sledećih pet godina promeniti 35 % znanja i kompetencija koje danas smatramo važnim u poslovnim okruženjima. Neka zanimanja će nestati, druga će se razvijati. Zanimanja koja danas uopšte ne slutimo, postaće svakidašnjica.
2. Delujmo proaktivno i pobrinimo se za svoj profesionalni razvoj
Promene neće čekati na nas, već će se jednostavno dogoditi. Za profesionalni razvoj nam je na raspolaganju mnogo mogućnosti – od najrazličitijih kraćih obuka u obliku radionica, seminara, treninga … do celovitijih obrazovnih programa u kojima je naglasak upravo na razvoju prenosivih mekih znanja.
Dobra novost je i to što nam savremene tehnologije omogućavaju obrazovanje koje možemo uspešno da udružimo sa svojim radnim i ličnim obavezama. Online obrazovanje je stvoreno za sve nas koji tražimo u svom prepunom rasporedu više fleksibilnosti i mogućnosti prilagođavanja obrazovnog ritma.
3. Moramo biti svesni da samo neprestanim stručnim razvojem idemo u korak s vremenom i ostajemo zanimljivi za poslodavce. Uz sve to, nikada ne treba da zaboravimo da se moramo pobrinuti i za vlastito dobro raspoloženje i optimalan rad. :)
Koja znanja i kompetencije očekuju globalni poslodavci do 2020.godine možete videti u infografici.
Upotrebljeni izvori: